Seçili Ürünlerde %25'e Varan İndirim Fırsatları Devam Ediyor.DETAYLAR * Son Gün 30 Aralık

Komşudan Gelen Ses Nasıl Engellenir?

Komşudan Gelen Ses Nasıl Engellenir?

KOMŞUDAN GELEN SES NASIL ENGELLENİR?
 
Yaşadığımız koşturmacadan, şehrin yoğunluğundan kaçıp dinlenebileceğimiz en güzel yerler evlerimiz. Ancak çoğu zaman istediğimiz sakinliği evimizde de bulamıyoruz. Alt ve üst komşudan gelen sesler evde huzursuz olmamıza, kimi zaman komşularımızla sorun yaşamamıza neden olabiliyor. Özellikle artık günümüz şartlarında çok sayıda gürültülü makine ve teknolojik alet kullanıyoruz. Mevcut açık kat planları ile de evler hiç olmadığı kadar gürültülü bir hale gelmiş bulunmakta. Örneğin eğer yalıtımsız bir evde oturuyorsak evimize önce darbe, konuşma ve ayak sesleri gelecektir. Gün içerisinde tv , müzik gibi seslerin varlığı çok anlaşılmasa da . Akşam sessizliğinde bu sesler rahatsız edici boyuta ulaşabilecektir. Tüm bunların önüne geçmek doğru bir yalıtım ile elbette ki mümkün.
 
Bu yazımızda sizlere yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilecek yalıtım alternatiflerinden bahsedeceğiz.
 
Ses yalıtımı ne işe yarar?
 
Temeline inecek olursak ses yalıtımı ses dalgalarının önüne geçerek . Dalgaları dağıtacak malzemelerin kullanılmasıyla gerçekleşir. Dalgaların yolculuğunu engelleyecek yalıtım malzemeleri sesin bulunduğu yerden uzağa ulaşmasının önüne geçer.
 
Kapı ve Pencereler
 
Kapı kenarlarının güçlü lastikler ile çevrelemek yalıtımın en önemli adımlarından biridir. Bu yöntem ısının korunmasını sağlarken gürültünün giriş çıkışını da engeller. Aynı zamanda evinizde kullandığınız kapıların içinin dolu olması da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.
 
Dışarıdaki gürültünün evin içine en çok pencerelerden girdiğini göz önünde bulundurursak . Pencereleriniz için de kapılarda olduğu gibi yalıtım ve dolgu köpükleri kullanılması önemlidir. Pencerelerinizi yenileyemiyorsanız yardımınıza kalın perdeler yetişerek gürültünün önüne geçebilir.
 
Zemin
 
Diğer bir izolasyon yöntemi de zeminler için kullanılacak kalın halılardır. Yetersiz geldiği durumlar için ses yalıtım plakaları da işinizi görecektir.
 
Duvar ve Tavanlar
 
Duvarınızda kullanılabilecek köpük, fiberglas, vinil, nopren kauçuk gibi malzemeler . Evinizde ses yalıtımı için başlıca alternatiflerdendir. Ayrıca tavan panelleri dışarıdan gelen gürültüleri engellediği gibi . Evinizdeki seslerin de izolasyonunu sağlayacaktır.
 
Artık günümüz teknolojisinde ses geçirmeyen duvar kağıtları da mevcut. Yüzlerce model arasından evimize uygun olanını seçebilir, gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.
 
Aynı zamanda bazı dekorasyon ipuçları ile de ses yalıtımına katkı sağlamamız mümkün. Duvarda kullanacağımız kitaplıklar, dolaplar sesin geçişini önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Bu eşyalarımızı komşularımızla paylaştığımız duvarlara yerleştirerek bunu rahatlıkla sağlayabiliriz.
 
Evinize ve imkanlarınıza uygun seçenekleri değerlendirerek . Ses ve gürültü konusundaki endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Gerektiği durumlarda uzmanlardan yardım alarak kolaylıkla planlama yapabilir . Sorunsuz bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *